Historia

Kilka słów z historii...

Klubowa działalność sięga wczesnych lat powojennych. W 1948 roku Eugeniusz Hajkowski i Jan Czerkasiuk założyli Międzyszkolny Klub Sportowy "Zamość" na bazie Szkolnego Klubu Sportowego "Zamojski" przy I Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu oraz Szkolnego Klubu Sportowego "Olimpia" przy Liceum Pedagogicznym w Zamościu.

MKS Zamość prowadził sekcje: lekka atletyka (trener Ryszard Friedrich), szermierka (trener Henryk Nielaba), boks (trenerzy Eugeniusz Hajkowski i Jerzy Suchodół) oraz piłka nożna (trener Franciszek Sagan). W 1950 roku Jan Czerkasiuk powołał żeńską sekcję piłki ręcznej.

21 października 1964 roku powołano Zarząd Powiatowy Szkolnego Związku Sportowego w skład, którego wchodzili m.in. Kazimierz Macios (przewodniczący), Franciszek Sagan (sekretarz) oraz Henryk Tyszko. Zarząd ten był jednocześnie organem programującym działalność MKS "Zamość", który z tą datą przyjął nazwę Międzyszkolny Klub Sportowy "Padwa".

Działalność MKS "Padwa" opierała się na sekcjach: piłka ręczna dziewcząt, piłka siatkowa chłopców oraz piłka nożna. W okresie późniejszym powstały sekcje: piłki ręcznej chłopców, judo oraz akrobatyki sportowej i narciarstwa klasycznego dziewcząt i chłopców.

W latach 70. i 80. XX wieku klub umacniał swoją pozycję za sprawą sukcesów w rywalizacji młodzieżowej. Piłkarze ręczni cieszyli się z brązowych medali Centralnych Igrzysk Młodzieży (1978). Trzy lata później drużyna MKS Padwa sięgnęła po tytuł wicemistrzowski Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży.

Świetnie radziły sobie także zawodniczki specjalizujące się w akrobatyce sportowej. W 1982 roku Izabela Margol i Anna Mazur zostały wicemistrzyniami Polski w dwójkach kobiet, podobnie jak Jolanta Mazur i Elżbieta Litwin.

W 1995 roku klub oddzielił się od struktur Szkolnego Związku Sportowego, uzyskał osobowość prawną i od tego czasu działa jako samodzielne stowarzyszenie.

Obecnie Międzyszkolny Klub Sportowy "Padwa" prowadzi szkolenie w sekcjach piłki ręcznej dziewcząt i chłopców. Nasze drużyny młodzieżowe regularnie rywalizują w mistrzostwach Polski a podopieczni MKS Padwa rywalizują na parkietach najwyższej klasy rozgrywkowej - PGNiG Superligi.