PARTNERZY I SPONSORZY STRATEGICZNI
KPR PADWA ZAMOŚĆ

SPONSORZY I PARTNERZY MKS PADWA ZAMOŚĆ

SPONSOR GŁÓWNY KPR PADWA ZAMOŚĆ

ZAGŁĘBIACY Z SOSNOWCA

Obecne Zagłębie Sosnowiec powstało w 2006 r., jednak tradycje piłki ręcznej w Sosnowcu są znacznie starsze.

W 1976 r. z połączenia Górnika Zagórze i Górnika Klimontów powstał Górnik Sosnowiec. Pod koniec lat 80. drużyna zaczęła grać w ekstraklasie. Przez jakiś czas Górnik był drugi w województwie katowickim, zaraz po Pogoni Zabrze. W 1989 roku, w drugim sezonie gry w ekstraklasie, drużyna została wycofana z rozgrywek. Powodem takiej decyzji było bankructwo spowodowane przez zaprzestanie finansowania zespołu przez kopalnię „Czerwone Zagłębie”.

Później Górnik zaczął koncentrować się przede wszystkim na szkoleniu dzieci i młodzieży. W 2011 roku doszło do rozłamu, ponad 60 procent składu przeszło do nowo powstałej drużyny SPR Zagłębie. Zagłębie miało ambicje, by w ciągu 4 czy 5 lat grać w ekstraklasie. Drużyna szybko pięła się w górę. W sezonie 2013/14 SPR Zagłębie grało już na zapleczu ekstraklasy, jednak pojawiły się problemy finansowe klubu. Zespół spadł z ligi i w nowym sezonie nie przystąpił do rozgrywek.

Od 2006 r. grupy dziecięce i młodzieżowe zaczął prowadzić MUKS Zagłębie ZSO 14 Sosnowiec. Wychowankowie rozpoczęli drogę ku górze na poziom seniorski. Po zakończeniu sezonu 2016/17 awansowali do II ligi. W sezonie 2019/20 zajęli w II lidze 2. miejsce, co dało awans do I ligi. Od tego momentu Zagłębie nieprzerwanie gra na zapleczu Superligi, najpierw w I lidze, a od sezonu 2021/22 w Lidze Centralnej.